2014. december 2., kedd

Advent

Ismét eltelt egy év, Advent van.
Gondoltam leírom, nálunk hogy telik ez a hónap, hátha segíteni tudok saját példánkon keresztül, hogy hogy lehet még teljesebben megélni az ünnepek varázsát.

Házunk már az első adventi hétvégén ünnepi díszeit ölti magára ügyes kezeim és fantáziám jóvoltából. Első advent vasárnap lakóhelyünkön egy gyönyörű, meghitt Betlehem  avató repít minket már évek óta az ünnepi varázslatba. Idén aztán itthon meggyújtottuk az első gyertyát a koszorúnkon, és a gyerekekkel telt az este hátralevő része. Játszottunk, mókáztunk, meséltünk (közben persze a vacsora és fürdés körüli teendők). A hét többi napján is gyújtunk este gyertyát az asztalon vacsorakor. Az estéink a már említett módon zajlanak közösen. Mi felnőttek pedig a gyerekek elalvása után olvasunk, netezünk, és igyekezünk mielőbb lefeküdni. Ilyenkor télen még jobban esik az alvás.
Mondhatod kedves Olvasó, hogy ebben bizony nincs semmi különös. De igen. Tudod mi?
Az ajándékok 90 %-a elrejtve várja, hogy díszes csomagolásban a fa alá kerüljön majd. Mindezt már novemberben megcsináltuk, anélkül, hogy kiléptünk volna az ajtón. Ezt nevezem én az internet vívmányának! Anélkül megvenni mindent, hogy a drága időnket a saját gyerekünktől vennénk el.
Tudatosan kerüljük a nagyvárosi karácsony előtti tömeget, és vásárlási hisztériát. Azt mondjuk, nem kell ez nekünk! Egy szombat délelőtt lesz még, amikor néhány apróságot muszáj személyesen elintéznem, és ezzel pontot is teszünk a dolog végére. A gyerekekkel természetesen el fogunk menni  sétálni a városba, hadd csodálhassák meg a díszkivilágítást, és a vásár hangulatából se maradjanak ki. De mindezt csak az ő tempójukban, és az idejükhöz mérten.

Sajnos egyre több szülőt látni gyerekestül vásárolni. Szegény gyerek unja, türelmetlen, haza akar menni, ami abszolút érthető. A szülő meg mérges, mert az ő "szórakozása" a gyerek miatt el van rontva. És ez nem csak mostanra, hanem az év minden napjára jellemző sajnos. Nagyon sajnálom ilyenkor ezeket a gyerekeket, akikkel türelmetlenek szüleik.
Mi a férjemmel mindig külön megyünk vásárolni, mert ez nem egy program, hanem egy muszáj. A gyerekek meg itthon játszhatnak kedvükre, nem untatjuk ezzel őket.
Egyik ismerősöm panaszkodott a múltkor, hogy az egy szem gyermekével nem tud magának elmenni venni ezt meg azt. Szerinte ez a vég, és nem is bánná, ha nem lenne esetleg második gyermekük. Ilyenkor teszi fel magának az ember azt a kérdést, amit inkább ide most nem írnék le... Mindenesetre ez is szemlélteti, hogy milyen rossz irányba tartunk/tartanak az emberek.

Visszakanyarodva hozzánk, azt kívánom mindenkinek, hogy próbáljanak egy kicsit zárt ajtók mögé vonulni kis családjukkal ebben a hideg, várakozásokkal teli hónapban. Az együtt töltött minőségi időnél nincs szebb ajándék senki számára! A beteljesülés pedig karácsonykor mindenkire rátalál.




2014. november 18., kedd

Hozzátáplálás

Régóta fogalmazódik bennem ez a cikk a hozzátáplálás témában. Most, hogy néhány hónapja Katica sem kizárólag anyatejes babalány, ismét tanultam egyet s mást.
Az első és legfontosabb, mint eddig is, hogy hallgassak anyai ösztöneimre, és ne üljek fel mindenféle divatnak. Nagyon könnyű már most elrontani a baba ízvilágát!

Az első kérdés: mikor is kezdjem?
5 hónapos kor előtt semmi esetre sem javasolják, mert a bébi energia felhasználásához teljesen kielégítő az anyatej/tápszer, és a baba bélrendszere sem fejlett eléggé, hogy ezeket az ételeket a bennük található vitaminokkal és nyomelemekkel feldolgozza és megfelelően hasznosítsa.
Első gyermekemmel kivártam a 6 hónapos kort, de most Katica már 5 hónaposan egyértelműen jelezte a 2 óránkénti evéseivel, hogy másra is szüksége van. (Amint elkezdtem a hozzátáplálást, ismét visszaállt a 3 óránkénti etetés.)

Második kérdés: mivel kezdjem?
Érdemes almával vagy krumplival kezdeni. Először csak a gyümölcs leve 1-2 kanállal, aztán kanalanként növelni az adagot. Ha az alma túl savas lenne a bébinek, érdemes más fajtát kínálni, vagy a krumpli +anyatej változatot próbálni. Később lehet őket keverni, majd barackkal fojtatni és a többivel. Azt, hogy mit mikortól lehet, az interneten és táplálkozási könyvecskékben megtalálható, itt nem térek ki rá.

Harmadik kérdés: mikor adjam az újat a babának?
Érdemes napközben, és nem este, mert ha fájna a pocója estig megnyugodhat.

Negyedik kérdés: milyen gyakran kapjon újat?
3-4 naponta lehet új ízzel megkóstoltatni.

Ötödik kérdés: mikortól lehet egy újabb étkezést kiváltani?
Ezt a baba általában jelezni szokta. Nálunk durván 1 hónap telt el.

Hatodik kérdés: mit igyon a baba?
Csak VIZet! 1 éves korig felforralva, visszahűtve. Nyáron nagy melegben a csak szoppancsos babákat is lehet vízzel kínálni. Hozzátápláláskor pedig a szilárd ételhez egyértelműen kap vizet. Bármilyen cukros lötty üres kalória, ami eltelíti a kis szervezetet, de semmi vitamin nem jut a szervezetbe. Én 1,5 éves korig teát sem adtam egyik gyerkőcnek sem. 

Hetedik kérdés: minden nap főzzek?
Nem kell minden nap, és 10 percnél nem több idő. De a gyermekért megéri! Katica most 2x kap naponta szilárdat. 1-1 db zöldséget és/vagy gyümölcsöt kap, és minden második főzésnél husit is. Egy adag így 2-3 evésre elegendő.

Nyolcadik kérdés: Bébiétel?
Már nem adok a babának, de vészhelyzet esetére van itthon 1-2 darab. Nándinál még vettem olyan ízű bébiételeket, amiket itthon nem csináltam (marha, gesztenye, hal). Természetesen próbáltam a legjobbnak mondott márkát, és közvetlen a gyárból hozta egy ismerős. Aztán képzeljétek, egy nap olyan eredeti kartondobozba adták, amire "OST EXPORT" volt ráírva. Szóval itt tartunk, bébiételek terén is. Tehát: NE BÍZZ SENKIBEN A BABÁD ÉTKEZTETÉSEKOR, TE MAGAD FŐZZ!!!!!!!

Ajánlott könyv: W. Ungváry Renáta: A Kismama babakonyhája  - ez a könyv most került a kezembe, és a polcomra is. Nagyon bánom, hogy az első gyerkőcnél ezzel nem találkoztam. A mit, mikor, hogyan mellett számtalan recept van, és nem csak babáknak, hanem a család minden tagjának. Például most már csak ebből sütök zsemlét, és a gesztenyegolyó is mindenki kedvence lett.

Természetesen mint mindent, a hozzátáplálást is annyiféle képen csináljuk, ahányan vagyunk, nincs aranyszabály. Ez itt az én verzióm, remélem a kezdő anyukáknak szimpatikus,és tudtam segíteni.


2014. október 13., hétfő

Hallgass az ösztöneidre!



Az elmúlt két hétben ismét teljesebb lett a világ körülöttem 3 apró jövevénnyel. Nemcsak az újdonsült anyukák, hanem a tapasztaltabbak is sok kérdéssel fordulnak hozzám. Köszönöm a bizalmat!
Ismét egy sokakat érintő kérdés megválaszolására kerül most sor, ezért nem privátban írom meg többeteknek x-szer. 
A téma örök: SZOPTATÁS 
Ma nagy divat az igény szerinti szoptatás, erre ösztönzik az anyukákat már a kórházban. Tulajdonképp nincs új a nap alatt, ez is ugyan az, ami édesanyáink idejében volt, csak akkor 3 óránkénti szoptatásról beszéltek. Persze kicsit szigorúbbak voltak, mert a 3 óra szent volt.  A mai igény szerinti szoptatás is 3 óránként történik, ha a baba és az anya is ügyesen belejött az etetés/evés eme formájába. A mai kisbabák is ugyan olyanok, mint az akkoriak, az emésztés sem változott. Mindhárom gyermekem 2,5-3 óránként kért szopit. Van, hogy 2 óránként enne a baba, mert az anyuka teje még nem olyan laktató, vagy szomjas esetleg. Semmi gond, tessék adni neki. Viszont javaslom, hogy két etetés között ne hagyjunk 2 óránál kevesebb időt, mert a baba pocakja fájni fog.
Másik kérdés, hogy meddig engedjük szopizni a bébit? Addig, amíg ő akarja, amíg keresi a cicit. Egy kisbaba nem tudja túlenni magát. Ők még pont annyi táplálékot vesznek magukhoz, amyenniyre szükségük van. Ha kibukná, azaz hányna az attól lehet, hogy túl mohó volt, gyorsan vette magához a tejet, vállra tevéskor megnyomtuk a pocakját (az esetek többségében nálunk erről volt szó). Ezért is érdemes etetés előtt tisztába rakni a bébit, hogy azzal se rázzuk össze.
Az anyatejről érdemes tudni, hogy először előtejet szív a bébi, amivel a szomját oltja, majd a mell hátsó részéből jön a tápanyagdúsabb. (Anno készítettem a saját tejemről fényképet, szemléltetve a kettő közti különbséget.)
Ezért érdemes egy etetéskor csak az egyik mellünkből szoptatni, majd legközelebbi etetésnél a másikból. Persze, ha úgy érezzük nem elég a picinek (amit ő is jelezni fog), nyugodtan kínáljuk neki a másikat is. Ilyenkor abból a mellből kapjon következőre, amelyikkel befejezte. Nekem elég volt etetés előtt megfogni a melleimet, és amelyikben több volt, abból kapott a bébi. Egy ismerősöm a jegygyűrűjét váltogatta a kezein, így tudta melyik mell következik.
            Végül pedig, ha a baba etetés után nyugodt, nem sír, az elárul mindent: Jól laktam anya! Ne aggódj feleslegesen!

2014. szeptember 22., hétfő

Megkezdtük az óvodát

Eljött az ősz, és vele a február óta számon tartott óvoda is. Pontosan 1 hete jár Nándi oviba. Az eddigi életünk teljesen felfordult.
Nézzük ezt az elmúlt hetet a családtagok szemével.

NÁNDI:
Első 2 délelőtt csak 1,5-2 órát voltunk. Ahova anya mozgott, ő is oda jött. Még otthon sem ment szinte semmi egyedül." Anya mellém ülj! Velem egyél! Én is megyek veled!"
A szerdai egyedül maradás óriási sírásba torkollott, fél óra külön az óvó nénikkel. "Senkivel nem játszom." "De jó, anya jön ebéd után!" Csütörtökön 5 perc pityergés, pénteken könnybe lábadt szemek, közben sok puszi és ölelés. "Délután de jó, hogy itthon vagyok.""Nem mesélek semmit senkinek (esetleg csak anyának)."

ANYA:
" De szupi a csoport!Itt biztos jól érzi majd magát! Magabiztos vagyok, tudom, hogy a gyermeknek saját társakra van szüksége, én kevés vagyok." Hát 4 év után azt hiszem elég könnyen elengedtem, még pityeregni sem pityeregtem, miután becsuktam magam mögött az ajtót, mert tudom, neki ez kell. "Milyen megnyugtató, hogy felszabadultan érkezik haza!""És nagyon jó evő lett." Érkezett néhány új szó  a szókincsbe már az első napon, de tűrhető. Az első ovis séta óta köszön annak, akinek én is!- hát ez szuper!
"Húú lányok, milyen nehéz-könnyű most veletek!" "Hiányzik valaki, nagy a csend!"
Takarítás- az ráér, hulla vagyok, mert a kicsikkel folyamatosan foglalkozni kell- mennyit is segített Nándó a "csak játszással"!
"Úr Isten, már ismét este van! Miért nem mesél a gyerek az oviról? Mintha titkos élete lenne. Szörnyen fáradt vagyok!"- szinte négykézláb másztam be esténként az ágyba.

APA:
"Mit adjak Katicának, ha éhes lenne, míg nem vagy itthon?"
 "Tudod, legkésőbb 10-kor el kell indulnom, addigra érj haza!"
"Na mesélj, mit csinált? Játszott valakivel? Mit mesél? ..."
"Valamelyik tesód nem tudna átjönni segíteni?"
" Akkor december 12-től beírtam a szabit."
Naponta többször hív, mi volt az oviban, mi van a lányokkal?

KLÁRA:
"Hol van Náná? Méér?"- ezt 10 percenként kérdezte az első 2 nap, mikor Nándi már ott maradt.
"Induljunk, oviba! Nánáér!" "Induljunk!"

KATICA:
Kevesebbet alszik napközben. A szemecskéivel folyamatosan keres.Szinte állandóan foglalkozni kell vele. Amint Nándi is itthon van, olyan, mint korábban. Nagyon örül, ha Nándi közel megy hozzá, hangosan rötyög.

NAGYMAMÁK:

"Mi volt? Milyen volt az elválás?"
"Mit mesél?"
"Milyen a hangulata?"
"De kár, hogy nem mesél!"



Tudod, kedves Olvasó, az gondoltuk, hogy lesznek kezdeti nehézségek, de csak Nándira gondoltunk. Az ő szemszögét néztük. Azzal nem is számoltunk, hogy ezzel az egész család élete felfordul. És nemcsak a napi rutint kell újra alkotni, hanem a 8:30-tól 15-ig tartó „Nándi űrt” értelmesen kitölteni , és nem utolsó sorban a kis lelkeket ápolni.  






2014. augusztus 31., vasárnap

Gyerek házi patika

Lassan ismét itt a betegség szezon, így arra gondoltam, leírom, milyen gyógyszereket ill. készítményeket tartok itthon a házi patikámban, ha a gyerekeket kúrálni kell/kéne. Ez a lista főleg a kezdő anyukáknak lehet hasznos. Minden olvasómat arra buzdítok, hogy nyugodtan tegyen kiegészítést a listához, hadd tanuljunk egymástól.

Az első ilyen a LÁZCSILLAPÍTÓ. Kicsiknek kúp formájában, nagyobbaknak, ha beveszik szirup is lehet. Nekünk Germicid-C kúp van itthon, illetve Nurofen.

A Calcimusc ampulla Jolly Joker, csípéstől allergiáig mindenre. Sok esetben nem használ, de a gyerekorvos javasolja. Szerintem inkább csak a szülők megnyugtatására. Ártani, nem árt.

Ha köhögnek, megfáztak a gyerekek én kakukkfüves fürdőbe fürdetem őket, és most már van mellkas balzsamunk is, a köhögés felszakítására. Azt hiszem Luftbalsam a neve. (Ez csak 3 éves kor után ajánlott!)

Orrdugulásra Phisiomer Baby orrsray és Naturlandos orrkenőcs a nyerő nálunk. Ez fontos, hogy már az elejétől legyen, mert az újszülöttek éjjel ha eldugul az orruk nagyon sírnak, mert új nekik a helyzet. Emellett az Orrszi-porszi szintén egy csúcstalálmány!

A bébi 5 hónapos korától fogzáskönnyítőt is tartok itthon. Az orvos által felírt, patikai vált be nekünk. Hátránya, hogy havonta kell íratni, mert lejár a szav. ideje.

Glicerines kúpunk is van, szorulás esetére. természetesen, csak ha már minden étellel próbálkoztunk.


Hirtelen most ezek jutottak eszembe. 

2014. július 25., péntek

Rohan az idő

A nyár közepén ismét jócskán túl vagyunk. Gondoltam leírom, miért hallgatok mostanában. Tudod, kedves Olvasó a három gyerkőcöm kitölti minden percem, és a nap végére egyre nagyobb szükségét érzem, hogy olyan tevékenységet csináljak, ami feltölt.
Közben rájöttem, hogy bő egy hónap múlva ismét beszippant a rendszer. A külvilág rendszeréről beszélek, amiből 4 és fél éve szálltam ki, és ami nem hiányzik. Ebbe csöppenünk vissza sajnos fiamon keresztül, aki elkezdi ősszel az óvodát. Ismét máshoz kell igazodnunk, időre kell érnünk, és kénytelenek leszünk beengedni az életünkbe azt, amit a mi tiszta, érintetlen lelkű elsőszülöttünk hazahoz az óvodából. Egy évet még így is itthon volt velünk a burokban, ami kellett is neki, de látom, most már szüksége van hasonló korú gyerekek társaságára is.
Szóval a visszaszámolás napjait élvezzük még együtt. Ezt az idillt koronázza meg, hogy egy hónapra férjem is háta mögött hagy mindent, és egész nap együtt leszünk.

A babavárós barátnőknek, ismerősöknek és természetesen drága Tesómnak pedig privátban állandóan tanácsra készen állok. Élvezzétek ki még ezt a 10-12 hetet! További jó nyarat mindenkinek!

2014. június 19., csütörtök

Gyümölcsszezon

Itt a friss zöldségek és gyümölcsök dömpingjének szezonja. Nem vagyok konyhatündér, így messze álljon tőlem, hogy befőzési illetve más gasztronómiai tanáccsal lássak el bárkit. ( Erre megvannak a megfelelő oldalak.)

Viszont felhívnám kedves tavasszal szült, nyáron és ősszel szülni fogó kismamák figyelmét, hogy gyermekeink hozzátáplálása (fél éves korban) épp akkor fog kezdődni, amikor a meggy és barack fák színes leveleiket mutogatják, vagy épp pucéran merednek ránk. Tehát most gondoljunk csöppségünkre, és a fagyasztóba rakjunk 1 zacskó kimagozott fagyasztott meggyet, és turmixoljunk le őszibarackot (héj nélkül!) is (a sárgabarack puffaszt!), amit fél dl-es adagokban zacsizzunk be, és szintén fagyasszuk. Alma után a barack a második gyümölcs, majd jöhet a meggy, amit kap a bébi. De később majd erről is írok, ha érdekel valakit.
Nem nagy meló, tessék nekilátni, ne a drága kétes bébiételeket adjunk a mi Kincsünknek!
A télen szülő anyukákat is megemlítem, akik ilyen szempontból szerencsések, mert jövő ilyenkor a fáról, frissen adhatják ezeket a gyümölcsöket bébijüknek.

2014. június 15., vasárnap

Könyvek: fejlesztés, nevelés




Ajánlott könyvlistát már korábban közzétettem terhesség és szülés témakörben. Úgy érzem, a sorból nem hiányozhat a gyermek nevelésével és fejlődésével foglalkozó néhány remek darab sem, amelyeket rendszeresen forgatunk.

Az első ilyen, a kisbabák első életévében történő fejlődést végigkísérő német könyv, melyet valaki kiselejtezett, így tettem rá szert anyukámon keresztül. A könyvben külön fejezetekre vannak szedve a hason, háton, oldalt történő mozgásfejlődések, a kéz, az érzékszervek, és a külvilággal való kontaktus fejlődése. Természetesen mindegyik fejezetben újszülött kortól egészen a 12. hónapig képekkel illusztrálva. Szuper könyv, csak ajánlani tudom.
Az interneten is megtalálható itt:
http://books.google.hu/books?id=VBt98Nahp5AC&pg=PA24&hl=hu&source=gbs_toc_r&cad=4#v=onepage&q&f=false



A másik ilyen hasznos kedvenc fejlesztő  könyvem:



Ebben a könyvben egy kicsit több van, mint az előzőben, ugyanis konkrét fejlesztési feladatokat találunk már egészen újszülött kortól az iskolás korig. A kicsiknek heti fejlesztési programok, míg az ovisoknak havi szintű lebontás található. Elég komplex, gyakorlatorientált, és a szülő részéről gyakori forgatást igényel.

A harmadik alapmű pedig nálunk:



 Ez a könyv igen olvasmányos, a lényeget muszáj aláhúzni, esetleg jegyzetelni mellé. Esti elalvás előttre jó, mondjuk. Hátránya, hogy elég nagy kort ölel fel egy-egy rész, így, ha gyors, praktikus tanácsra van szükségünk, akkor is el kell olvasni a fejezetet, mert a gyermek életkora nincs kiemelve.

Ha bárkinek van ebben a témában hasonlóan kedvenc könyve(i)( angol és német is lehet),kérem kommentben ossza meg a kedves olvasó sereggel!


2014. június 9., hétfő

Étkek, avagy mit eszik egy "jól tejelő" anyuka

A mai bejegyzésem közkívánatra írom. Régi kedves barátnőm érzi úgy, hogy a rengeteg "tiltott" étel a szoptatás alatt leszűkítette az étrendjét. Konkrét ételeket szeretne olvasni, hogy mit lehet enni. Gondolom másnak is hasznára lehet, így a jelenlegi ételeim listáját megosztom.

Levesek: 
- krumplileves (ettől sok tejci lesz, kismamáknak kiváló)
- húsleves
- halászlé
- zellerkrémleves
- sárgarépakrém leves
- gulyás
- tojásleves (a másik favorit ilyenkor)
- hagymakrémleves
- gyümölcsleves
- gombaleves

Főzelékek:
- tökfőzelék
- krumplifőzelék
- sóska
- spenót
- gyümölcsmártás

Húsok:
Bármilyen húst lehet enni, bármilyen formában (nyersen nem! tatárbifsztek kerülendő!). Ez a tejtermelés alapja. Hús nélküli napon észreveszem, hogy nincs annyi tejem, így én szinte minden nap eszem. A reggelire vagy vacsira fogyasztott felvágott nem számít húsnak a szervezetemnek, így az nem elég.

Zöldségek nyersen:
- uborka
- saláta
- paradicsom
- répa

Gyümölcsök:
- málna
- alma
- narancs
- banán
- cseresznye (puffasztó! én nem bírtam ki, így napi 10-15 szemet elfogyasztok, a bébinek nem okoz  ennyi gondot, mindenki tapasztalja ki saját maga)
- eper (allergén, így ugyanaz a helyzet, mint a cseresznyénél, én eszek módjával)
- ribizli
- josta
- barack
- dinnye
- szilva (még nincs, de ez is puffasztó! azért 1-2 szem remélem nem fog ártani)

Tészták:
Sokféle tésztát eszem: mákos, grízes, túrós, bolognai szószos, diós, sajtos-tejfölös.
- palacsinta (a hortobágyi húsos a sláger)
- gofri
- nudli
- túró gombóc, szilvás gombóc
- lángos

Egy kis darab csokit minden ebéd után megeszem, sőt a húsos ételekhez 1 dl száraz vörösbort is iszom estére és ebédre, ha nem kell vezetnem. Terhesség alatt is tettem.
A sütemények fogyasztását mellőzöm, mert érzem, hogy üres kalória, tej nem lesz tőle, csak eltelít, és értékes ételeket, amik a tejtermelésemhez kellenek nem tudok enni.
Ugyan a tejtermékek fogyasztása nem feltétlen segíti elő a tejtermelést, de én mostanában nagyon kívánom. Klára lányom kakaófogyasztásával együtt heti 7-9 litert iszunk.

Már régóta próbálom egyre jobban lecsökkenteni az adalékanyagokat és műanyagokat az ételeinkben, így szinte minden a saját kertből, kisgazdaságból származik. Utoljára a bolti kekszeket próbálom/tam helyettesíteni házival, előtte a tartós tejet száműztük. A házi jégkrémgyártásom sajna nem jött be, de nem adom fel.
A lényeg: szoptatás mellett is figyeljünk intelligens szervezetünk jelzéseire, és azt együk, amit megkívánunk.



2014. május 29., csütörtök

Sok kicsi sokra megy

Még mindig anyatej. Aki unja, ugorjon!

Márta Guóth-Gumberer, Elizabeth Hormann: Szoptatás

Ezt a könyvet még első terhességemkor olvastam. (Mivel nem a szülésről szól, így nem került fel a könyvlistára.) Egy nagyon alapos mű, amely minden felmerülő kérdésre válaszul szolgál a szoptatással kapcsolatban, sőt még annál is több...
Egy dolgot szeretnék most csak megemlíteni belőle, amit sok anyuka nem tud. Sokan megriadnak, és nem tudják mire vélni, ha szoptatás közben a másik mellükből is csöpög, netán folyik a tej. Sajnos eddig senkitől sem hallottam, hogy a védőnők ezt említenék, így senki nem tudja kamatoztatni, ami az ölébe hull, illetve jelen esetben folyik. Ez egy teljesen normális jelenség, és legbölcsebb dolog, amit ilyenkor tehetünk, ha egy tiszta műanyag lezárható tejes poharat (Avent- szoptatós pohár) a mellünk alá teszünk, és hagyjuk, hadd teljen. Ne becsüljünk alá semmilyen mennyiséget, mert (ahogy a címben írtam) sok kicsi sokra megy. Tegyük be a poharat így a hűtőbe szoptatás után, majd a nap végén öntsük egybe az összegyűlt tejeket. Meg fogunk lepődni... Ezután már csak ki kell mérni a friss anyatejet, és mehet a fagyasztóba. (Tanácsos 0,5 dl  illetve 1 dl-es kiszerelésekben.)
Miért?
1. Ha nem elegendő a babának a tej, elő lehet venni, és ezt adni pluszban.
2. Ha bármi olyan gyógyszert kell bevenni, ami mellett nem tanácsos szoptatni, vagy más probléma történne, van mihez nyúlni.
3. Fél éves kortól, mikor a hozzátáplálást kezdjük, a baba főzelékeit (zöldség(ek) és/vagy gyümölcs(ök) pürésítve megfőzve vagy nyersen) ezzel lehet hígítani.
Fontos, hogy a zacskóra kerüljön rá a dátum és a mennyiség, mert fagyasztóban fél évig áll el az anyatej, hűtőben pedig egy napig. Fontos még megemlíteni, hogy soha ne forraljuk, csak melegítsük.

Remélem eme írásom sok kis "küblit" (ahogy én nevezem ezeket a poharakat) varázsol a szoptató édesanyák hűtőjébe, majd fagyasztójába.

Baba áplolás- folytatás

Folytatom a még februárban írt néhány gondolatom a bébi ápolásáról ...
Azóta nekem is megszületett a harmadik babám, így a kórházi tapasztalatom is le tudom írni. Most is minden este magam vittem a bébit fürdetni, így ismét jól láthattam a szakértő kezek minden mozdulatát. Az olajról írt dolog, miszerint fürdetések után bekenik a bébik bőrét, csak félig igaz. Születéskor csak papírtörlővel áttörlik a bébi finom kis bőrét, hogy a rajta maradó magzatmáz beivódjon a bőrbe, táplálva azt. Majd az első fürdetés után a hajlatokban maradt lerakódott magzatmázat törlik le olajos vattával. Máskor nem használnak olajat. A többi fürdetés után, csak popsikenőcsöt kap a csöpp popó, illetve a köldökcsonkot látják el.

Sokan irtóznak a köldökcsonk ápolásától, de ne tessék aggódni, semmi ördöngösség nincs a dologban. Fürdetéskor vigyázni kell, hogy ne érje víz, illetve nehogy felázzon. Majd fürcsi után, a törülközést követően fültisztító pálcára itatunk fel alkoholt, azzal körbetöröljük, majd hintőporozzuk, és kész. Nálunk mindig több ideig (2 hét) tartott, mire leesett, ilyenkor ezt a műveletet napi 2x is lehet végezni. 2 hétig teljesen normális, ha nem esik le a csonk, utána azért nem árt megmutatni a gyermekorvosnak.
Popsi ápolás terén most kezdek rájönni, hogy nem kell mindig krémezni a bébi bőrét, csak ha pirosas lenne, vagy kiütéses, stb. Ha ilyen előfordul, érdemes néhány napig a nedves törlőt mellőzni, hátha arra allergiás a baba bőre. Ha továbbra sem múlik el mutassuk meg gyerekorvosnak.

Kezdeti időben gyakran száraz a baba bőre, olyannyira, hogy hámlik. Ilyenkor nagyon jó szolgálatot tesz a gyógyszertári olaj, de az oliva olaj sem tesz kárt. A kis fülcimpák tisztán tartásához is jól jön egy kis olaj, főleg a fül mögötti kis bőrredőkben lévő letapadt piszok feloldásához.

A fürdetésről még nem írtam: általában csak tiszta vízben fürdetem a bébit, heti 1-2x mosom csak át gyógyszertári fürdetővel (Naturlandos is kiváló). Meleg még nincs, nem izzad meg. Hajmosáshoz kénes sampont (Naturlandos) használok, mert eleinte gyakran hámlik (koszmósodik) a kis fejbőr. Fürdés előtt 5-10 perccel bedörzsölöm óvatosan olajjal, így hatékonyabb. A kis test lemosásához egy vattacsomót használok, mert az jó puha. A fürdőkesztyűk és rongyok nálunk nem váltak be.

Mit szerezzünk be otthonra a bébi ápolásához?
 - napraforgóolaj vagy paraffinolaj (gyógyszertárból)
- hintőpor (illatmentes!, Naturlandos jó, gyógyszertárból)
- 70 %-os alkohol (gyógyszertárból)
- vatta
- fültisztító pálcika
- popsikenőcs (Ez lehet patikai vagy más reklámozott krém. Én Sudocremet használok, mert az sebre, leégett bőrre és még sorolhatnám, hogy mire nem jó, tehát Jolly Joker. FONTOS!: Ha van Angliában járó/lakó ismerős, érdemes vele hozatni, mert ott fele annyiba kerül, mint nálunk, ez azt jelenti, hogy a 400 g-os kiszerelés 2200 Ft körül van.Nekem ez egy gyermeknél 8 hónapig elég volt.)
- fürdetőkrém (gyógyszertárból)
- kénes sampon (gyógyszertárból)




2014. május 24., szombat

7köznapok

Így késő este lévén nem jut eszembe semmi magas röptű gondolat, így leírok néhány kulisszatitkot. 
Sok ismerősöm elő kérdése mostanság: Na és milyen 3 gyerekkel? (Aki nem tudja, egyik gyerkőc sem ovis még, így egyedül vagyok velük napközben.)
Szóval menedzselhető; könnyebb, mint gondoltam; fárasztó; ... De láthatjátok, néha van még erőm írni, netezni, olvasni. A ház általában a feje tetején áll, de tisztaság van, van vasalt ruha, főtt étel ( hála Anyósomnak!), és a nagyok is egyre kevesebbet veszekednek. Tiszteletben tartják Katica szopizási idejét, és amit rá fordítok, egyébként velük kell foglalkozni. Egyre jobban rájövök, hogy a hisztik, veszekedések és kipakolások a csakis nekik szentelt minőségi idővel redukálhatók és kordában tarthatók. Mindegyik nagy ezt megköveteli magának, és mióta nem sürgetek semmit és nem vagyok türelmetlen, a mindennapok is nyugis mederben folynak.
Persze vannak kivételes események, amikor mindháromnak egyszerre kell valami. Mint pl. pénteken, mikor ebédidőben betoppant a kéményseprő (még szerencse, hogy a 2 nagy már evett), közben Katica éhesen sírt a babakocsiban, Nándinak épp pisilni kellett, Klára a kakis pelenkáját szerette volna kicseréltetni velem, és én épp a tészta sodrása közepette voltam. Jelentem fél óra alatt mindenki igénye ki lett elégítve (a kéményseprő csak lóvéért jött! - mielőtt valaki élcelődne). Na de miről írnék most, ha nem lenne néha ilyen, és ehhez hasonló szitu.
Jelentem boldogan, sokszor hangosan és nyugodtan telnek ezek a hétköznapok apa nélkül. A látogatóknak nagyon örülünk, mármint én. Hoznak egy kis színt az életünkbe. Sokszor úgy érzem, mintha Katica már nagyon régóta köztünk lenne.


2014. május 20., kedd

Naplók

Családi mintára, tizenéves koromban én is elkezdtem naplót vezetni. Ezek a naplók minden félét tartalmaztak, de főleg az aznapi tevékenységem. Aztán a naplók gyűltek, a visszaolvasás elmaradt és ezzel együtt az írásra szánt idő is.
Első babavárásomkor aztán újra elkezdtem írni, kicsit más formában. Leveleket írtam a még meg nem született babának. Ebben leírtam érzéseimet, várakozásaimat, és a fontosabb történéseket. A terhesség alatt 26 ilyen levél született, ami mára történelem. Néha előveszem, és elolvasok egyet, kettőt. Főleg UH előtt és után íródott egyik, másik, így azok nagy kincsnek számítanak számomra.
A lányoknak is íródott néhány ilyen levél. Persze kevesebb.

Születésük után még leírtam a születéstörténetüket, aztán átváltottam babakönyvre, amit azóta is vezetek. Az első három évet fedik le általában ezek a baba naplók. Mindenféle paraméterrel, hajtinccsel, fogzási naplóval stb. Érdemes ilyet kérni a babalátogatóktól, mert később úgysem emlékszünk minden apró részletre. Nálunk mindhárom gyereknek különböző a könyvecskéje, de Nándóét tartom a legpraktikusabbnak. A mi babánk a címe. A Líra könyvesboltban futottam össze vele a minap.

Később ezt a naplót a közös napló váltja fel, illetve egészíti ki. Ide havonta írom mindhárom gyereknél a fejleményeket, új dolgokat. Mindig az előző hónaphoz vagy fejlettségi fokukhoz viszonyítva. Ezt is nagyon jó visszaforgatni, és akárhány gyereke is van az embernek havi 1x biztos van rá idő.

Akármelyik formát csak ajánlani tudom mindenkinek! Megéri, mert később nagy öröm lesz közösen visszalapozni a múltba.

2014. május 14., szerda

ANYATEJ 2 - Talán lesz valami?

Mióta írtam a kesergős levelem, még futottam néhány kört anyatej ügyben.
A neten megtaláltam az összes győri védőnő elérhetőségét, és küldtem e-mailt mindenkinek, akinek tudtam. Közben szórólapok is készültek.
Válasz két nap elteltével sem érkezett sehonnan.
Ma voltam a kórházban Katicával, és már épp a szülészetre készültem, hogy bekopogok minden szobába. Aztán gondoltam, minden kismamával, akivel a hallásvizsgálaton találkozok, megemlítem a dolgot.
Képzeljétek! Az első kismama, akit megkérdeztem, épp tejhiányban szenved! Mindketten az egekben szárnyaltunk. Megértünk hálálkodni egymásnak. Aztán gyors elérhetőség csere, és holnap kiürül a fagyasztóm.
Közben felhívtam a védőnőmet, hogy érdeklődjek, a papírokat kinek kell intézni. És mind mindig eddig, épp hívni akart, hogy elmondja levelet írt a fő védőnőnek, hogy segítsen, mert ő tudja a többi védőnő elérhetőségét. Jeleztem, hogy a világhálón bárki számára elérhető ez az infó, így ezt a lépést, sőt a következőt is megtettem. Erre a védőnő kérdése mi volt? Akkor ne adja oda a levelet a fő védőnőnek? MICSODA????!!! Hát nem a 21. században élünk?! Szóval vannak, akikhez még nem érkezett el az internet szele. Pedig pont ez a munka megkövetelné.

Az előző anyatejes segítségkéréses bejegyzésem, amit a facebook-on is megosztottam, arra volt jó, hogy megtudtam, ki mire használja a közösségi oldalt. Szomorú tanulságot vontam le. A rengeteg ismerős közül nem osztották meg annyian, mint ahány ujjam van a két kezemen. A megosztóknak, akik ezt az írásom olvassák, nagy KÖSZÖNÖM jár!

2014. május 12., hétfő

ANYATEJ

Kedves Olvasó!

Ezt a bejegyzést utolsó elkeseredésemben írom.
Korábban már írtam az anyatejről, és a leírt módon ismét bevizsgáltattam a sajátom, mert most is viszonylag sokat tudok eltenni. (Jelen pillanatban 8-9 liter lefagyasztott vár gazdára.)
Jelenleg nincs olyan baba, akinek adni tudnám. A védőnő itt helyben 3 anyukát is megkérdezett, akiknek nincs teje, de köszönik, ők inkább tápszerrel etetik bébijüket.
A védőnőmet és magát a védőnői hálózatot inkább nem jellemezném, mindennél többet mond, hogy egy hónap alatt nem tudott senkit találni, és kérdésemre, hogy Győrben hol működik anyatej leadó állomás (ha van egyáltalán), nem tudott válaszolni. Szóval ennyire napra készek.
Ma felhívtam a győri kórház újszülött és koraszülött osztályát, ahol elmondták, hogy még bevizsgált anyatejet sem vesznek át. Ez a szabály. Az, hogy ha beviszem az elérhetőségem, oda tudnák-e adni azoknak az anyáknak, akiknek már a szülés után sincs tejük, sajnos nem megy. Ugyanis ez üzérkedésnek számít, ami tilos. Mondom erre, hogy ingyen odaadom. Nem, sajnos ez a szabály.
Közben mindenhol olvasom, hogy a drága anyukák a csapba öntik az anyatejet, ahelyett, hogy odaadnák. Mi van akkor most?

Aki tud segítsen!!!!

2014. május 11., vasárnap

Álmok

Az álomfejtésbe még nem mélyedtem bele, és ritkán álmodok olyat, amit úgy érzem érdemes megjegyezni, azonban mindhárom gyermekem születése előtt megálmodtam a saját születésem. A születés itt átvitt értelemben van jelen, de egyértelmű, hogy arról van szó. Ez valószínű a babáim születése, ahol keverednek mindkettőnk érzelmei. (Az én értelmezésemben.)

Nándival való terhességemkor egy szűk horogban kellett két óriási ló (akik ekét húztak) mellett átjutnom, hogy folytathassam az utam. A lovaktól féltem, mert nagyok voltak hozzám képest.
Kláránál egy pincéből jutottam ki az utcára egy kicsi ablakon. A pincében sötét volt, csend és hideg, míg kint az utca tele volt élettel, emberek, autók jöttek-mentek és sütött a nap. Aztán mikor kijutottam az utcára, a buszmegállóba mentem, és vártam.
Katicánál pedig egy fehér garázsajtó pici ablakán kellett kijutnom. Érdekes, hogy ott velem volt a másik két gyerekem is, és először őket toltam ki a szűk ablakon (őket könnyen, a termetüknél fogva), én viszont kicsit nehezebben mentem csak utánuk.

A témában kíváncsi vagyok, volt-e másnak is hasonló élménye. Írjátok meg légyszi!

Az első közös napok

Senki nem szeret kórházban lenni. De van egy jó hírem, kedves kismamák: ha már ott van az ember, a szülészet a legjobb részleg. Na nem az ellátás miatt, hanem, mert ez az az egy hely a kórházban, ahol nem azért vagyunk, mert betegek lennénk, sőt....! A világ legboldogabb édesanyáivá váltunk!! Persze ennek is ára van, mint mindennek: itt fáj, ott szúr, nem tudok ülni, tudtam pisilni, és hasonló "apróságok". De ez nem betegség, csak múló állapot.
Rendes szülés esetén 3 napig, míg császármetszésen átesett anyukáknak 5 napig kell a kórház vendégszeretetét élvezni Magyarországon. (Persze ehhez az kell, hogy a bébivel is minden rendben legyen.) Azért hangsúlyozom, hogy nálunk, mert országonként változó a protokoll. Angliában például, már aznap haza lehet menni. Tavaly nyáron, mikor Katalin hercegnő szült, és másnap távozott a kórházból, lelkesen beindult itthon is a fórumozók körében a téma boncolgatása. Sokan sokfélét írtak, bár főleg a hazai rendszer ellenzői voltak a többségi hangadók.

Én mellette voksolok, és leírom, miért. Meggyőzni senkit nem akarok, csak ha már így van, próbáljuk a pozitív oldalát nézni. Rendes szülés utáni napokról beszélek, mert szerencsére eddig háromból három így alakult.
Szóval szülés után 2 órát még a szülőszobán tölt az ember. Ez a 2 óra gyorsan eltelik, és ne siessünk onnan annyira ki, mert egyrészt ritkán lehet oda bejutni, másrészt nyáron csak ott van klíma, és ott figyelnek az emberre a legjobban. A két óra alatt "plasztikáznak", pihensz, eszel (vigyél szendót kismama, mert a kemény meló után nagyon jól esik az evés!!!), és ha felocsúdtál, megérkezik bebugyolálva a "főnök". Lehet etetni, gyönyörködni benne, .... Aztán pisilnünk kell, mielőtt kimehetünk a szülőszobáról. Ne tessék azt hinni, hogy ez olyan könnyen megy, mint máskor. Az ember egybe érzi mindenét.
Az első 2 óra letelte után betolnak a szobába és kapunk egy ágyat, ahol végre igazán pihenhetünk egy kicsit. A bébi mellettünk (bababarát kórházban, pl. Győr), jó esetben ő is pihen, alszik. Majd néhány óra múlva, mikor lezuhanyozunk és rendbe tesszük magunkat még a komfortérzetünk is javul egy kicsit.
Aztán sok mindenre kezdünk figyelni: igyunk sokat, járjunk sokat pisilni, szoptatás. Jó esetben a bébi 2-3 óránként kel, és ügyesen szopizik. Persze ne legyünk türelmetlenek, ezt neki is, és nekünk is (első babánál) tanulnunk kell.
Szóval ismerkedünk. Én és ő. Erre a kölcsönös egymásra hangolódásra kiváló ez a pár nap. Persze, aki első gyermekét viszi haza, ők továbbra is kettesben, illetve hármasban vannak otthon, de az új szerepkörbe való betanulás elhomályosítja az önfeledt pillanatokat. Sokadik gyermek érkezésekor pedig nem vitás, hogy otthon úgyis lógna a többi gyerkőc rajtunk, és nem tudnánk nem észrevenni a szennyes halmokat vagy a mocskos mosdókagylót stb. A kórházban tehát biztos pihenünk. Én tudtam, mert akartam és tudtam, hogy kell a feltöltődés.
Első gyermekesek se siessenek haza, mert nekik pl. a fürdetés lehet nagyon hasznos. A csecsemős nővérektől sok fogást el lehet lesni, és akkor örülnek is a kérdéseinknek. Persze ha vesszük a fáradtságot, és megyünk fürdetéskor mi is a gyermekkel. Nyűgösebb bébik anyukáik ezt a fél órát használják ki egy kis pihenésre, felfrissülésre.
Végül mindenkinek azt mondhatom útravalónak, hogy a baba megszületése után soha nem jut annyi idő majd a pihenésre, heverészésre, így a kórházi néhány napot érdemes még kihasználni.

2014. május 8., csütörtök







Imádom ezt a szobrot! Benne van minden kismama megvalósíthatatlan vágya, hogy a terhesség alatt láthassa a benne fejlődő babáját. Ki ne fantáziált volna arról, milyen jó lenne egy átlátszó pocak ...
A rohamosan fejlődő technikával persze egyre több és több dolog lesz kézzel fogható; azért azt hiszem nem hiába vannak a dolgok úgy, ahogy vannak. És ez így van jól.

2014. április 30., szerda

Hasfájás

Férjem kollégája büszkén meséli, hogy az ő bébijük (aki néhány héttel idősebb Katicánál) átalussza az éjszakát. Első reakcióm, mikor meséli ezt, hogy biztos este tápszert kap. Nem. Lehet tippelni, kedves Olvasó!


Hát ez úgy sikerül náluk, hogy a bébi hasfájós, és éjjel egyig ordít, majd belefárad, és reggel hatig fel sem ébred. Na, kitalálta valaki? (Ha igen, tessék egy tábla csokiért jelentkezni nálam! :-D)
Kezdő szülőként én sem sokat tudtam tenni ilyen helyzetben, sőt sokáig fel sem ismertem, hogy hasfájásról lehet szó. Sok csapdába belefutottam én is. (Például főztem borsófőzeléket, csilis babbal két napra.) Képzelhetitek...
Szóval az anyuka megfelelő táplálkozásával kezdődik minden. Mármint, hogy nem szabad puffasztó (retek, paprika, karfiol, karalábé, káposzta, brokkoli, borsó, bab), nagyon fűszeres ételeket enni, és a szánsavas italok is kerülendőek. Mostani bébimnél tapasztalom (korábban nem kívántam, és ettem), hogy a csokoládét (és más székletet fogó ételeket) is mértékkel kell fogyasztani, mert ami nekem szorulást csinál, az a babának triplán! Ez is a hasfájás másik forrása lehet.
Sokan spórolni szeretnek a büfiztetéssel (bevallom, én éjjel az x-edik kelésnél csak), ami a harmadik okozója a hasfájásnak. Függőleges helyzetben nem csak a böfi, de a széklet is könnyebben érkezik.

Honnan tudjuk, hogy hasfájós a baba? Tipikus jele a sírás mellett a görcsös lábfelhúzás, és a test megfeszítése. Sokan a sírásnál még etetni szeretnék. Ő okos, és a cici nem kell ilyenkor neki, sír tovább, ezzel jelezve, hogy enni nem kér, más a probléma. Ha éhes lenne, 1-2 kínálás után biztos elkapná. Ne hagyjuk, hogy ilyenkor ki be kapja, és sírjon, mert sok levegőt nyel, és a hasfájása csak fokozódik.

Katicánk is hasfájós, de már ügyesen a kezdeti 2 órát fél-1 órára csökkentettük. Az Infacol-t, amit már a kezdetektől lehet adni a bébiknek hasfájásra, köszöni, utálja. (Pedig a másik két gyerkőcnek ez volt a megoldás.) Mindig ölbe vesszük a bébit, és kicsit úgy tartjuk, hogy a pocója nyomódjon (mint amilyen az ember testhelyzete a pihenőszékben). Vagy, ha szereti a bébi, a hason fektetés is hatásos. Nálunk a tornáztatás is néha segít.

Tapasztalt anyukák további ötleteit, tapasztalatait szívesen várom a megjegyzés rovatba!