2014. május 29., csütörtök

Sok kicsi sokra megy

Még mindig anyatej. Aki unja, ugorjon!

Márta Guóth-Gumberer, Elizabeth Hormann: Szoptatás

Ezt a könyvet még első terhességemkor olvastam. (Mivel nem a szülésről szól, így nem került fel a könyvlistára.) Egy nagyon alapos mű, amely minden felmerülő kérdésre válaszul szolgál a szoptatással kapcsolatban, sőt még annál is több...
Egy dolgot szeretnék most csak megemlíteni belőle, amit sok anyuka nem tud. Sokan megriadnak, és nem tudják mire vélni, ha szoptatás közben a másik mellükből is csöpög, netán folyik a tej. Sajnos eddig senkitől sem hallottam, hogy a védőnők ezt említenék, így senki nem tudja kamatoztatni, ami az ölébe hull, illetve jelen esetben folyik. Ez egy teljesen normális jelenség, és legbölcsebb dolog, amit ilyenkor tehetünk, ha egy tiszta műanyag lezárható tejes poharat (Avent- szoptatós pohár) a mellünk alá teszünk, és hagyjuk, hadd teljen. Ne becsüljünk alá semmilyen mennyiséget, mert (ahogy a címben írtam) sok kicsi sokra megy. Tegyük be a poharat így a hűtőbe szoptatás után, majd a nap végén öntsük egybe az összegyűlt tejeket. Meg fogunk lepődni... Ezután már csak ki kell mérni a friss anyatejet, és mehet a fagyasztóba. (Tanácsos 0,5 dl  illetve 1 dl-es kiszerelésekben.)
Miért?
1. Ha nem elegendő a babának a tej, elő lehet venni, és ezt adni pluszban.
2. Ha bármi olyan gyógyszert kell bevenni, ami mellett nem tanácsos szoptatni, vagy más probléma történne, van mihez nyúlni.
3. Fél éves kortól, mikor a hozzátáplálást kezdjük, a baba főzelékeit (zöldség(ek) és/vagy gyümölcs(ök) pürésítve megfőzve vagy nyersen) ezzel lehet hígítani.
Fontos, hogy a zacskóra kerüljön rá a dátum és a mennyiség, mert fagyasztóban fél évig áll el az anyatej, hűtőben pedig egy napig. Fontos még megemlíteni, hogy soha ne forraljuk, csak melegítsük.

Remélem eme írásom sok kis "küblit" (ahogy én nevezem ezeket a poharakat) varázsol a szoptató édesanyák hűtőjébe, majd fagyasztójába.

Baba áplolás- folytatás

Folytatom a még februárban írt néhány gondolatom a bébi ápolásáról ...
Azóta nekem is megszületett a harmadik babám, így a kórházi tapasztalatom is le tudom írni. Most is minden este magam vittem a bébit fürdetni, így ismét jól láthattam a szakértő kezek minden mozdulatát. Az olajról írt dolog, miszerint fürdetések után bekenik a bébik bőrét, csak félig igaz. Születéskor csak papírtörlővel áttörlik a bébi finom kis bőrét, hogy a rajta maradó magzatmáz beivódjon a bőrbe, táplálva azt. Majd az első fürdetés után a hajlatokban maradt lerakódott magzatmázat törlik le olajos vattával. Máskor nem használnak olajat. A többi fürdetés után, csak popsikenőcsöt kap a csöpp popó, illetve a köldökcsonkot látják el.

Sokan irtóznak a köldökcsonk ápolásától, de ne tessék aggódni, semmi ördöngösség nincs a dologban. Fürdetéskor vigyázni kell, hogy ne érje víz, illetve nehogy felázzon. Majd fürcsi után, a törülközést követően fültisztító pálcára itatunk fel alkoholt, azzal körbetöröljük, majd hintőporozzuk, és kész. Nálunk mindig több ideig (2 hét) tartott, mire leesett, ilyenkor ezt a műveletet napi 2x is lehet végezni. 2 hétig teljesen normális, ha nem esik le a csonk, utána azért nem árt megmutatni a gyermekorvosnak.
Popsi ápolás terén most kezdek rájönni, hogy nem kell mindig krémezni a bébi bőrét, csak ha pirosas lenne, vagy kiütéses, stb. Ha ilyen előfordul, érdemes néhány napig a nedves törlőt mellőzni, hátha arra allergiás a baba bőre. Ha továbbra sem múlik el mutassuk meg gyerekorvosnak.

Kezdeti időben gyakran száraz a baba bőre, olyannyira, hogy hámlik. Ilyenkor nagyon jó szolgálatot tesz a gyógyszertári olaj, de az oliva olaj sem tesz kárt. A kis fülcimpák tisztán tartásához is jól jön egy kis olaj, főleg a fül mögötti kis bőrredőkben lévő letapadt piszok feloldásához.

A fürdetésről még nem írtam: általában csak tiszta vízben fürdetem a bébit, heti 1-2x mosom csak át gyógyszertári fürdetővel (Naturlandos is kiváló). Meleg még nincs, nem izzad meg. Hajmosáshoz kénes sampont (Naturlandos) használok, mert eleinte gyakran hámlik (koszmósodik) a kis fejbőr. Fürdés előtt 5-10 perccel bedörzsölöm óvatosan olajjal, így hatékonyabb. A kis test lemosásához egy vattacsomót használok, mert az jó puha. A fürdőkesztyűk és rongyok nálunk nem váltak be.

Mit szerezzünk be otthonra a bébi ápolásához?
 - napraforgóolaj vagy paraffinolaj (gyógyszertárból)
- hintőpor (illatmentes!, Naturlandos jó, gyógyszertárból)
- 70 %-os alkohol (gyógyszertárból)
- vatta
- fültisztító pálcika
- popsikenőcs (Ez lehet patikai vagy más reklámozott krém. Én Sudocremet használok, mert az sebre, leégett bőrre és még sorolhatnám, hogy mire nem jó, tehát Jolly Joker. FONTOS!: Ha van Angliában járó/lakó ismerős, érdemes vele hozatni, mert ott fele annyiba kerül, mint nálunk, ez azt jelenti, hogy a 400 g-os kiszerelés 2200 Ft körül van.Nekem ez egy gyermeknél 8 hónapig elég volt.)
- fürdetőkrém (gyógyszertárból)
- kénes sampon (gyógyszertárból)




2014. május 24., szombat

7köznapok

Így késő este lévén nem jut eszembe semmi magas röptű gondolat, így leírok néhány kulisszatitkot. 
Sok ismerősöm elő kérdése mostanság: Na és milyen 3 gyerekkel? (Aki nem tudja, egyik gyerkőc sem ovis még, így egyedül vagyok velük napközben.)
Szóval menedzselhető; könnyebb, mint gondoltam; fárasztó; ... De láthatjátok, néha van még erőm írni, netezni, olvasni. A ház általában a feje tetején áll, de tisztaság van, van vasalt ruha, főtt étel ( hála Anyósomnak!), és a nagyok is egyre kevesebbet veszekednek. Tiszteletben tartják Katica szopizási idejét, és amit rá fordítok, egyébként velük kell foglalkozni. Egyre jobban rájövök, hogy a hisztik, veszekedések és kipakolások a csakis nekik szentelt minőségi idővel redukálhatók és kordában tarthatók. Mindegyik nagy ezt megköveteli magának, és mióta nem sürgetek semmit és nem vagyok türelmetlen, a mindennapok is nyugis mederben folynak.
Persze vannak kivételes események, amikor mindháromnak egyszerre kell valami. Mint pl. pénteken, mikor ebédidőben betoppant a kéményseprő (még szerencse, hogy a 2 nagy már evett), közben Katica éhesen sírt a babakocsiban, Nándinak épp pisilni kellett, Klára a kakis pelenkáját szerette volna kicseréltetni velem, és én épp a tészta sodrása közepette voltam. Jelentem fél óra alatt mindenki igénye ki lett elégítve (a kéményseprő csak lóvéért jött! - mielőtt valaki élcelődne). Na de miről írnék most, ha nem lenne néha ilyen, és ehhez hasonló szitu.
Jelentem boldogan, sokszor hangosan és nyugodtan telnek ezek a hétköznapok apa nélkül. A látogatóknak nagyon örülünk, mármint én. Hoznak egy kis színt az életünkbe. Sokszor úgy érzem, mintha Katica már nagyon régóta köztünk lenne.


2014. május 20., kedd

Naplók

Családi mintára, tizenéves koromban én is elkezdtem naplót vezetni. Ezek a naplók minden félét tartalmaztak, de főleg az aznapi tevékenységem. Aztán a naplók gyűltek, a visszaolvasás elmaradt és ezzel együtt az írásra szánt idő is.
Első babavárásomkor aztán újra elkezdtem írni, kicsit más formában. Leveleket írtam a még meg nem született babának. Ebben leírtam érzéseimet, várakozásaimat, és a fontosabb történéseket. A terhesség alatt 26 ilyen levél született, ami mára történelem. Néha előveszem, és elolvasok egyet, kettőt. Főleg UH előtt és után íródott egyik, másik, így azok nagy kincsnek számítanak számomra.
A lányoknak is íródott néhány ilyen levél. Persze kevesebb.

Születésük után még leírtam a születéstörténetüket, aztán átváltottam babakönyvre, amit azóta is vezetek. Az első három évet fedik le általában ezek a baba naplók. Mindenféle paraméterrel, hajtinccsel, fogzási naplóval stb. Érdemes ilyet kérni a babalátogatóktól, mert később úgysem emlékszünk minden apró részletre. Nálunk mindhárom gyereknek különböző a könyvecskéje, de Nándóét tartom a legpraktikusabbnak. A mi babánk a címe. A Líra könyvesboltban futottam össze vele a minap.

Később ezt a naplót a közös napló váltja fel, illetve egészíti ki. Ide havonta írom mindhárom gyereknél a fejleményeket, új dolgokat. Mindig az előző hónaphoz vagy fejlettségi fokukhoz viszonyítva. Ezt is nagyon jó visszaforgatni, és akárhány gyereke is van az embernek havi 1x biztos van rá idő.

Akármelyik formát csak ajánlani tudom mindenkinek! Megéri, mert később nagy öröm lesz közösen visszalapozni a múltba.

2014. május 14., szerda

ANYATEJ 2 - Talán lesz valami?

Mióta írtam a kesergős levelem, még futottam néhány kört anyatej ügyben.
A neten megtaláltam az összes győri védőnő elérhetőségét, és küldtem e-mailt mindenkinek, akinek tudtam. Közben szórólapok is készültek.
Válasz két nap elteltével sem érkezett sehonnan.
Ma voltam a kórházban Katicával, és már épp a szülészetre készültem, hogy bekopogok minden szobába. Aztán gondoltam, minden kismamával, akivel a hallásvizsgálaton találkozok, megemlítem a dolgot.
Képzeljétek! Az első kismama, akit megkérdeztem, épp tejhiányban szenved! Mindketten az egekben szárnyaltunk. Megértünk hálálkodni egymásnak. Aztán gyors elérhetőség csere, és holnap kiürül a fagyasztóm.
Közben felhívtam a védőnőmet, hogy érdeklődjek, a papírokat kinek kell intézni. És mind mindig eddig, épp hívni akart, hogy elmondja levelet írt a fő védőnőnek, hogy segítsen, mert ő tudja a többi védőnő elérhetőségét. Jeleztem, hogy a világhálón bárki számára elérhető ez az infó, így ezt a lépést, sőt a következőt is megtettem. Erre a védőnő kérdése mi volt? Akkor ne adja oda a levelet a fő védőnőnek? MICSODA????!!! Hát nem a 21. században élünk?! Szóval vannak, akikhez még nem érkezett el az internet szele. Pedig pont ez a munka megkövetelné.

Az előző anyatejes segítségkéréses bejegyzésem, amit a facebook-on is megosztottam, arra volt jó, hogy megtudtam, ki mire használja a közösségi oldalt. Szomorú tanulságot vontam le. A rengeteg ismerős közül nem osztották meg annyian, mint ahány ujjam van a két kezemen. A megosztóknak, akik ezt az írásom olvassák, nagy KÖSZÖNÖM jár!

2014. május 12., hétfő

ANYATEJ

Kedves Olvasó!

Ezt a bejegyzést utolsó elkeseredésemben írom.
Korábban már írtam az anyatejről, és a leírt módon ismét bevizsgáltattam a sajátom, mert most is viszonylag sokat tudok eltenni. (Jelen pillanatban 8-9 liter lefagyasztott vár gazdára.)
Jelenleg nincs olyan baba, akinek adni tudnám. A védőnő itt helyben 3 anyukát is megkérdezett, akiknek nincs teje, de köszönik, ők inkább tápszerrel etetik bébijüket.
A védőnőmet és magát a védőnői hálózatot inkább nem jellemezném, mindennél többet mond, hogy egy hónap alatt nem tudott senkit találni, és kérdésemre, hogy Győrben hol működik anyatej leadó állomás (ha van egyáltalán), nem tudott válaszolni. Szóval ennyire napra készek.
Ma felhívtam a győri kórház újszülött és koraszülött osztályát, ahol elmondták, hogy még bevizsgált anyatejet sem vesznek át. Ez a szabály. Az, hogy ha beviszem az elérhetőségem, oda tudnák-e adni azoknak az anyáknak, akiknek már a szülés után sincs tejük, sajnos nem megy. Ugyanis ez üzérkedésnek számít, ami tilos. Mondom erre, hogy ingyen odaadom. Nem, sajnos ez a szabály.
Közben mindenhol olvasom, hogy a drága anyukák a csapba öntik az anyatejet, ahelyett, hogy odaadnák. Mi van akkor most?

Aki tud segítsen!!!!

2014. május 11., vasárnap

Álmok

Az álomfejtésbe még nem mélyedtem bele, és ritkán álmodok olyat, amit úgy érzem érdemes megjegyezni, azonban mindhárom gyermekem születése előtt megálmodtam a saját születésem. A születés itt átvitt értelemben van jelen, de egyértelmű, hogy arról van szó. Ez valószínű a babáim születése, ahol keverednek mindkettőnk érzelmei. (Az én értelmezésemben.)

Nándival való terhességemkor egy szűk horogban kellett két óriási ló (akik ekét húztak) mellett átjutnom, hogy folytathassam az utam. A lovaktól féltem, mert nagyok voltak hozzám képest.
Kláránál egy pincéből jutottam ki az utcára egy kicsi ablakon. A pincében sötét volt, csend és hideg, míg kint az utca tele volt élettel, emberek, autók jöttek-mentek és sütött a nap. Aztán mikor kijutottam az utcára, a buszmegállóba mentem, és vártam.
Katicánál pedig egy fehér garázsajtó pici ablakán kellett kijutnom. Érdekes, hogy ott velem volt a másik két gyerekem is, és először őket toltam ki a szűk ablakon (őket könnyen, a termetüknél fogva), én viszont kicsit nehezebben mentem csak utánuk.

A témában kíváncsi vagyok, volt-e másnak is hasonló élménye. Írjátok meg légyszi!

Az első közös napok

Senki nem szeret kórházban lenni. De van egy jó hírem, kedves kismamák: ha már ott van az ember, a szülészet a legjobb részleg. Na nem az ellátás miatt, hanem, mert ez az az egy hely a kórházban, ahol nem azért vagyunk, mert betegek lennénk, sőt....! A világ legboldogabb édesanyáivá váltunk!! Persze ennek is ára van, mint mindennek: itt fáj, ott szúr, nem tudok ülni, tudtam pisilni, és hasonló "apróságok". De ez nem betegség, csak múló állapot.
Rendes szülés esetén 3 napig, míg császármetszésen átesett anyukáknak 5 napig kell a kórház vendégszeretetét élvezni Magyarországon. (Persze ehhez az kell, hogy a bébivel is minden rendben legyen.) Azért hangsúlyozom, hogy nálunk, mert országonként változó a protokoll. Angliában például, már aznap haza lehet menni. Tavaly nyáron, mikor Katalin hercegnő szült, és másnap távozott a kórházból, lelkesen beindult itthon is a fórumozók körében a téma boncolgatása. Sokan sokfélét írtak, bár főleg a hazai rendszer ellenzői voltak a többségi hangadók.

Én mellette voksolok, és leírom, miért. Meggyőzni senkit nem akarok, csak ha már így van, próbáljuk a pozitív oldalát nézni. Rendes szülés utáni napokról beszélek, mert szerencsére eddig háromból három így alakult.
Szóval szülés után 2 órát még a szülőszobán tölt az ember. Ez a 2 óra gyorsan eltelik, és ne siessünk onnan annyira ki, mert egyrészt ritkán lehet oda bejutni, másrészt nyáron csak ott van klíma, és ott figyelnek az emberre a legjobban. A két óra alatt "plasztikáznak", pihensz, eszel (vigyél szendót kismama, mert a kemény meló után nagyon jól esik az evés!!!), és ha felocsúdtál, megérkezik bebugyolálva a "főnök". Lehet etetni, gyönyörködni benne, .... Aztán pisilnünk kell, mielőtt kimehetünk a szülőszobáról. Ne tessék azt hinni, hogy ez olyan könnyen megy, mint máskor. Az ember egybe érzi mindenét.
Az első 2 óra letelte után betolnak a szobába és kapunk egy ágyat, ahol végre igazán pihenhetünk egy kicsit. A bébi mellettünk (bababarát kórházban, pl. Győr), jó esetben ő is pihen, alszik. Majd néhány óra múlva, mikor lezuhanyozunk és rendbe tesszük magunkat még a komfortérzetünk is javul egy kicsit.
Aztán sok mindenre kezdünk figyelni: igyunk sokat, járjunk sokat pisilni, szoptatás. Jó esetben a bébi 2-3 óránként kel, és ügyesen szopizik. Persze ne legyünk türelmetlenek, ezt neki is, és nekünk is (első babánál) tanulnunk kell.
Szóval ismerkedünk. Én és ő. Erre a kölcsönös egymásra hangolódásra kiváló ez a pár nap. Persze, aki első gyermekét viszi haza, ők továbbra is kettesben, illetve hármasban vannak otthon, de az új szerepkörbe való betanulás elhomályosítja az önfeledt pillanatokat. Sokadik gyermek érkezésekor pedig nem vitás, hogy otthon úgyis lógna a többi gyerkőc rajtunk, és nem tudnánk nem észrevenni a szennyes halmokat vagy a mocskos mosdókagylót stb. A kórházban tehát biztos pihenünk. Én tudtam, mert akartam és tudtam, hogy kell a feltöltődés.
Első gyermekesek se siessenek haza, mert nekik pl. a fürdetés lehet nagyon hasznos. A csecsemős nővérektől sok fogást el lehet lesni, és akkor örülnek is a kérdéseinknek. Persze ha vesszük a fáradtságot, és megyünk fürdetéskor mi is a gyermekkel. Nyűgösebb bébik anyukáik ezt a fél órát használják ki egy kis pihenésre, felfrissülésre.
Végül mindenkinek azt mondhatom útravalónak, hogy a baba megszületése után soha nem jut annyi idő majd a pihenésre, heverészésre, így a kórházi néhány napot érdemes még kihasználni.

2014. május 8., csütörtök







Imádom ezt a szobrot! Benne van minden kismama megvalósíthatatlan vágya, hogy a terhesség alatt láthassa a benne fejlődő babáját. Ki ne fantáziált volna arról, milyen jó lenne egy átlátszó pocak ...
A rohamosan fejlődő technikával persze egyre több és több dolog lesz kézzel fogható; azért azt hiszem nem hiába vannak a dolgok úgy, ahogy vannak. És ez így van jól.