Tudtátok, hogy a fánk a fáma szerint bécsi eredetű? Egy Krapfen nevű pék hitvese, hirtelen haragjában urának célozta a fél maréknyi kelt tésztát, ami a tűzhelyen forrósodó zsiradékban landolt ... - írja a Nők Lapja 2009. januári számában Lajos Mari. Ezt a cikket raktam el anno, és kisebb, nagyobb csetlésekkel- botlásokkal a 10 év alatt mondhatni belejöttem a fánksütésbe.

A legelső fánkból sajnos még nem ehetett a család, mert anyósom konyhája fekete füstben úszott, a fánkok meg kívül feketék, belül nyúlós, sületlenek lettek. Ennek oka, hogy kicsit mellélőttem a 160 fokos olajat illetően.
A gázégők legnagyobb teljesítményű lángját választottam. Tévesen! A gázos főzőlapokon ugye van egy nagyon nagy, egy kicsi és két közepes égőjű láng. Fánksütéshez az egyik közepest kell választani a legkisebb fokozaton!!!! Végig!!! Az elején szeretnénk ugye, hogy gyorsan felmelegedjen az olaj, de nem érdemes sietni, mert csak túlmelegszik, és durrog, fröcsög.
Ahhoz, hogy szalagos legyen fedő alatt kell sütni, mindkét oldalát kb. 2 percig. Ha túl gyorsan sül, csak a külseje fog megsülni, a belső tészta nyers marad!!
A konyhában én általában zsírt használok sütéshez, de a kelt tészták csak olajjal sütve az igaziak, nem szívják meg magukat annyira.

Hozzávalók kb. 20 darabhoz:
- 0,5 kg liszt
- 1,25 dl tej
- 1 kk. +60 g kristálycukor
- fél élesztő
- 110 g vaj
- 6 tojássárgája + 2 egész tojás (nekem egyszer nem volt elegendő, így összesen 5 egész tojást használtam, azzal is kiváló + a fehérje sem vész el)
- csipet só
- 1 vaníliás cukor
- reszelt citrom héja
- 2 ek. rum aroma
1. Lisztet, sót a dagasztógépbe/nagy tálba teszem. A tejet langyosítom, kevés cukrot teszek bele. Majd az élesztőt belemorzsolom. 15 percig hólyagosodni hagyom, utána a liszthez öntöm.
2. Amíg az élesztő kel összekeverem a cukrot, vaníliás cukrot, tojást, folyós vajat, citromhéjat és a rum aromát. Ezt a keveréket a liszthez teszem, majd dagasztani kezdem. Szép fényes lágy tésztánk lesz, amit 30 percig pihentetünk.
3. Ha megkelt a tészta, munkalapra szedjük, óvatosan kinyújtjuk (ujjnyi vastagságúra), majd kiszaggatjuk. Én tenyérnyi köröket szúrok ki pohárral, de a képen látható (legutóbb) pogácsaszaggatóval készült. (Lehet persze úgy is, hogy hurka vastagságú rudakat sodrunk és abból vágjuk le és gömbölyítjük a fánkot, de nekem nem lettek így egyformán szépek.)

4. A képen látható állapotban még 45 percig kelesztjük letakarva.
5. Az olajunkat 160 fokra melegítjük (előbb írtam a fortélyáról), majd mielőtt belerakjuk a fánkokat a hüvelyk ujjunkkal a közepébe mélyedést nyomunk (ide fog a lekvár kerülni sütés után), és a mélyedéssel lefelé fordítva a serpenyőbe rakjuk. Egyből rárakjuk a fedőt, és kb. 2 percig sütjük mindkét oldalukat. Nem szabad elmenni, és ott hagyni (mondván csak ezt vagy azt csinálok!!!), mert hamar pirulnak. Ha halványabban szeretitek, fordítsátok meg előbb!
6. Papírtörlőre szedjük, hogy a felesleges olaj lecsöpögjön róla. Porcukorral és/vagy lekvárral fogyasztjuk.