2014. február 28., péntek

Baba Patika- egy hasznos lap

Számtalan magazin és folyóirat kacsintgat az újságos standokon a kismamákra és az anyukákra. Nehéz a döntés. Főleg, hogy az embernek a pénztárcáját is ki kell nyitnia és mélyen belenyúlnia.
Anno még én is megvettem majdnem minden fajtából egy példányt az első terhességem kezdetén.
Aztán rátaláltam a Baba Patikára, ami havonta jelenik meg, és ingyenesen hozzá lehet jutni a városi patikákban.
Ugyanazokkal a témákkal foglalkozik, mint a többi magazin, mégis valahogy jobban meg tud szólítani. Minden anyukajelölt és anyuka (bármilyen korú babával) talál benne épp neki szóló cikket, amelyben a kérdésére választ kap.
A hirdetések is elfogadható mennyiségűek, és hasznosak, nem a századik luxus babakocsit reklámozza, vagy trendi gyerekcuccot. Címéhez hűen patikában kapható termékeket kínál. Itt találtam rá több hasznos gyógyszerre, gyógykészítményre, pl. Infacol a bébinek hasfájásra, Nurofen lázcsillapításra vagy fluorid mentes gyermekfogkrém. Ezek ma is megtalálhatóak nálunk.
Az újságokat több évre visszamenőleg eltettem, és nagyon jól jön, ha bármi kérdésem van. Most nézegetem a régebbi számokat, és épp a málnalevél teáról ír, amelyet most, a 36. héten kezdtem fogyasztani. (Erről majd később bővebben.) Ugye, hogy mindig találni benne épp nekünk szóló cikket?!
Egy baj van csak a lappal: gyorsan ki lehet olvasni, főleg, hogy a régebbi lapszámok úgy látom vastagabbak voltak, mint mostanság.
Azért bátorítok mindenkit, keresse és kérje havonta a lapot a patikában!
Addig is ízelítő itt olvasható: http://www.babapatika.hu/

2014. február 27., csütörtök

Kreatív - halacskák


Baba "ápolás"

Kedves ismerősömmel beszéltem ma, aki lassan egy hónapja szülte harmadik babáját. Elküldte a megmaradt hintőport nekünk, majd a köldökcsonk kezeléséhez. Megköszöntem kedvességét, és csodálkozva kérdeztem, miért nem tette el, ha épp a hajlata kipállna a bébinek, vagy esetleg másra. Erre elmesélte, hogy a védőnők legújabban a napraforgóolajat ajánlják, hogy a baba hajlatait azzal kenjék az anyukák. Teljesen meglepődtem, hisz a hajlatokban amúgy sem tud úgy lélegezni a bőr, minek még olajjal eltömíteni?!Nyáron a nagy melegben pont oda kell egy kis hintőpor. Ismerősöm belátta, tényleg logikus, amit mondok, ő ebbe bele sem gondolt, így még ma visszajuttattam nekik a hintőport.

Legújabb, hogy a kórházban az újszülöttek testét töményen beolajozzák fürdetés után. Minek elrontani azt a gyönyörű puha bőrt kemikáliákkal??!!!!
Baba barát kórházban fogok szülni én is, így ismét minden fürdetéshez magam viszem a babám (megéri ez a kis fáradtság), de azt hiszem sem az ott használt fürdetőt, sem ezt az olajos dolgot nem engedem a bébi bőrére kenni.

Az étolaj készítéséről bővebben itt olvashatsz:

2014. február 25., kedd

Gólyahír

Számtalan módja létezik annak, ki hogyan és mikor mondja el, hogy babát vár. Én elmesélem a mi babáink első "híradását". Emellett nagyon-nagy kíváncsisággal várom, más történetét is.

Nándor fiúnk érkezését karácsonykor jelentettük be férjemmel a családnak. A baba nevében képeslapot írtunk a család közelebbi tagjainak, melyet a karácsonyfa alatt adtunk át.





Magunknak a falra pedig egy gólyát készítettem csőrében a pakkal, hogy picikénk mindig eszünkbe jusson.





Klára kisasszony érkezését szintén a 12. hét környékén, mégpedig a születésnapomkor jeleztük. A környék számtalan cukrászdáját felkerestem gólyás marcipánért, de hiába. Így kénytelen voltam saját magam készíteni. Ugyan nem lett olyan szép, de a mamák azóta is őrzik ezt a kis gólyácskát, mert maga a jelentése fontosabb, mint a kinézete.



Most, a harmadik babukánknál az augusztusi hőség annyira megviselt, hogy két gyermekem ellátása nehézkessé vált, így tudtuk, sokáig nem lehet eltitkolni. Klára névnapjakor volt együtt a család, így elég snassz módon csak úgy, az eddigi hagyományainkkal szakítva egyszerűen elmondtuk, mindenféle körítés nélkül.

2014. február 24., hétfő

Life


Cukorterhelés

A terhesség 24. hetében a kismamák cukorterhelésen esnek át. A terhelés napján éjféltől se enni, se inni nem lehet. Ekkor éhgyomorra vesznek vért, majd 2 dl tömény szőlőcukros vizet kell meginni. Citromlevet lehet bele rakni. Majd 2 óra múlva ismét vért vesznek.

Első terhességemkor, mint minden vizsgálatot, ezt is szépen végigcsináltam. Hallottam róla, milyen rosszul lehet utána az ember, de gondoltam, majd én megmutatom, hogy ezt jó szájízzel is végig lehet csinálni. A jól behűtött cukros lé, még jól is esett, mert már nagyon szomjas voltam. Aztán kb. fél óra múlva forgott velem a világ, hányingerem volt, alig találtam el a húgomig, nála aztán ledőltem az ágyon. Mire visszaértem 2 óra múlva a második vérvételre, már a fejem is fájt. A vérvétel után egyből ettem, ittam, de nem lettem sokkal jobban. Egy nap kellett, hogy régi önmagam legyek. Az eredményem jó lett, semmi gond.

Második babámat várva kétszer csináltam végig ezt a procedúrát, mert  az orvosnak nem tetszett, hogy a terheléskor kevesebb lett a mért érték. Kicsi fiam mellett hálás voltam a mamának, hogy itt volt, mert hasonlóan éreztem magam, mint először. Jelentem az eredmények most is jók lettek, az orvos reagálta túl a dolgot. Itthon azért mértem a vércukrom néhány napig, rendes étkezés mellett, és szinte ugyanazt az eredményt kaptam, mint a terheléskor. Elgondolkodtató...

Most a harmadik bébinél ebben a formában nem voltam hajlandó ezt a procedúrát végigcsinálni. (Jelentem semmi nem kötelező, csak saját és bébi érdekében ajánlott!) Az első vérvételre éhgyomorra érkeztem, majd hazajöttem, és ettem 1 kiflit, 1 natúr joghurtot és 2 dl tejet ittam, majd 2 óra múlva visszamentem. Nem éreztem magam rosszul, sőt ilyen jót rég reggeliztem. Az eredményem ismét hasonlóan jó, mint az első 2 terhességnél.

Aki egyébként is cukorgyanús, nem ihat ebből a tömény löttyből. Az országban vannak helyek, ahol 1 kefir és 1 kifli az adag. Azért elgondolkodtató.
Sőt, most hallom, hogy a 2 óra alatt mostanság van, hogy nem lehet elmenni a váróból, ott kell lenni. Kérdem én mire fel? Ki tilthatja meg?Mindenki önszántából megy erre a vizsgálatra, mert semmire nem kötelezhetnek.

Ezzel senkit semmire nem akarok bátorítani, mindenki cselekedjen saját belátása és lelkiismerete szerint. 



2014. február 23., vasárnap

Bátorítás szüléshez, avagy a mottóm

" Rájöttem, hogy a szüléshez való hozzáállás a legfontosabb. Más szóval, minden szülésnek úgy kell nekimenni, mint egy bika: teljes erővel, félelem és habozás nélkül, azzal az elszánással, hogy meg tudjuk csinálni, és nem lépünk vissza. Ez egy óriási lehetőség a női erők működésbe hozására; itt nincs helye gátlásoknak. Az összehúzódások erőáradatok, és mindegyik közelebb hozza a babát a megszületéshez. A kisbabánk érzi az erőnket, de a félelmeinket is." (Ina May Gaskin(2009): Útmutató szüléshez. 36.o., Jaffa Kiadó, Bp.)


Ezen gondolatok szolgálnak mottóként a mostani, néhány hét múlva esedékes szülésemnél.

Könyvlista (első terhességemkor olvastam őket)




1. Marshall H. Klaus & Phyllis H. Klaus: A csodálatos újszülött

            Megindítóan szép fekete-fehér képekkel illusztrálva. Tényleg a kisbaba első pár óráját mutatja be. Megtudhatjuk mire képes már ekkor.

2. Frederick Leboyer: A gyöngéd születés

            A kisbaba szemszögéből mutatja be a születés, az e világra érkezés folyamatát. Megtudhatjuk a könyvből mennyire nagy szerepe van a hangoknak és a fénynek az első pár órában, de már a szülőcsatornában is.

3. Frederick Leboyer: Szülés gyöngéden

            Valahogy hasonló érzelmű és hangulatú könyvre számítottam, mint A gyöngéd születés, ehhez képest ez szakmaibb, inkább a segítő személyzetnek íródott. A könyv első része szépen végigtárgyalja a szülés szakaszait, mely nagyon jó, hogy egy nő tudja mi is vár rá. A második részben viszont a komplikációkat tárgyalja, illetve ki mit tegyen. Ezt egy kismamának talán nem kell olyan beleélően elolvasni.
Hozzáteszem a könyv kiolvasása után nagyon emlékezetes képi álmom volt, amelyben egyszerre volt jelen a halál és születés, menny és pokol, haláltánc és múlt. Mindezek persze szimbolikusan jelentek meg, de azt hiszem az álomhoz nagyban hozzájárult a könyv is.
            Mindkét Leboyer könyvet szakaszokban olvastam (lehet egyszerre meg is szültem volna a könyv olvasása közben, mert annyira elragadja az embert J), ami szerintem jó választás volt, mert volt idő feldolgozni az olvasottakat.

4. Ina May Gaskin: Útmutató a szüléshez

            Jelenleg ezt a könyvet olvasom, immáron harmadszorra! Minden szülésem előtt ebből merítek/merítettem erőt.
 Az író maga is bába Amerikában az úgynevezett Farmon. Több bábatársával együtt tevékenykednek itt. A könyv első része szüléstörténeteket mesél el, vagyis nők, akik a Farmon szültek mesélik el élményeiket. A második rész a legfontosabb tudnivalókról ír a szülést illetően. Nagyon hasznos, rengeteg önbizalmat ad az embernek. Fontos megismerni mi vár ránk szüléskor, így nem fél az ember az ismeretlentől.
Tetszik, mert középpontban a természetes szülés áll, mert az ember megerősítve érzi magát abban a képességében, hogy akarattal, pozitív hozzáállással és a befelé figyeléssel igenis lehet élmény a szülés. Amolyan Leboyer egy magasabb spirituális síkon.

5. Steve Biddulph: Hogyan neveljük a fiúkat?

           Ha valakinek nem volt fiú a szűkebb családjában, és nem látta vajon miben más a fiúk nevelése nagyon szuper könyv. Én ilyen vagyok, így már a fiúcsecsemő higiéniai ápolásáról is sok újat tudott mondani a szerző. Főleg, hogy el sem tudtam képzelni pár hétig vajon mit is tudok kezdeni egy fiúval, vajon mire tudom megtanítani stb. (Háát igen, nagyon azt hittem nekem csak lányom lehet elsőre.) Főleg a kamaszkor, amire a szerző nagy hangsúlyt fektetett, nem ok nélkül. Nagyon hasznosnak tartom a könyvet. Kíváncsi vagyok van-e esetleg „lányos” párja a könyvnek, bár ennek még nem jártam utána.Jelentem, most találkoztam vele a könyvesbolt polcain!

6. Anna Maria Zanzucchi: Az anyaság nehéz művészete

            Ezt a vékonyka kis könyvet még az elsők között olvastam. Sajnáltam, hogy nem terjedelmesebb, illetve, hogy a szerző nem rukkolt elő más művel is.
            Négygyermekes anyaként tapasztalatait írja le. Saját életéből kapunk tippeket arra, hogy lesz gyermekem megértő velem szemben is. Illetve sokszor előjön az anyai türelmetlenség (különböző külső okok miatt), mely szerinte minden konfliktus gyökere. Nagyon sokat lehet a könyvből tanulni, így ez az, amit be kell szerezni, és többször elolvasni.


            Azokat a könyveket nem sorolom fel, amik a terhesség időszakát követik végig, és foglalkozik a baba fejlődésével, meg a kismama változásaival, nyavalyáival. Rengeteg van belőlük, és szerintem nem létezik egy tökéletes, több szem többet lát alapon kell ezeket lapozgatni.

            Na persze vannak még a polcomon sorakozó hasonlóan olvasmányos könyvek, melyekről majd csak később tudok véleményt alkotni.

mami által olvasott jó könyvek.doc megjelenítése.

2014. február 22., szombat

Terhességi csíkok

Volt osztálytársam kérdezte, hogy vannak-e csíkok a hasamon, és mivel kenem őket. Most a 3. terhességemnél sincsenek, és az előző két babánál sem voltak. Kenni semmivel nem kenem, egyedül mikor kis Kláránkat vártuk, kente Nándi szorgalmasan, de abba is főleg azért vontam be, hogy kontaktusba legyen a testvérével, várja, és érezze őt.
Aztán most elgondolkodtam, hogy valószínű azért nincsenek csíkjaim, mert rengeteg folyadékot fogyasztok (3-5 l/nap) és ezáltal elég rugalmas a bőröm. Most télen is egyedül csak a kezem és a szám szárad ki, ami találkozik a hideg levegővel, na meg a gyerekek miatt sokszor mosom a kezem.